Ceny zbóż, notowania, aktualności

Raport żniwny

Raport żniwny

kombajn koszący rzepak
123RF Zdjęcie Seryjne

Zbiory będą zróżnicowane na terenie kraju. Tam, gdzie spadło więcej deszczu wyniki powinny być dużo lepsze, tam gdzie tylko kropiło i susza poczyniła straty, plon będzie mizerny. Czasami w leżących blisko siebie miejscowościach są bardzo duże różnice w stanie upraw. Prognozowane obecnie plony mogą być o około 20% niższe niż w ubiegłym roku, ale w 3 regionach: Wielkopolsce, zachodniopomorskim i w kujawsko-pomorskim, gdzie susza jest najbardziej dotkliwa, szacuje się, że plony mogą być mniejsze o 35 do nawet 40-tu procent.

Globalnie zbiory powinny wynieść blisko 2 miliony ton, a plony od 1,5 do 3,5 tony z hektara. Na lepszych klasach gruntów ornych i tam, gdzie spadło więcej deszczu, kombajny jeszcze nie wychodzą w pole, bo rzepak ma wysoką wilgotność i rolnicy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów na dosuszanie. Wilgotność odstawianego do punktów skupu rzepaku technologicznego, nie może przekraczać 9%.

Ceny skupu w ostatnich dniach lekko poszły w dół - średnio o 10 złotych za tonę. Teraz rolnicy mogą otrzymać, w zależności od jakości surowca i regionu kraju, od 1580 zł/t do 1600 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności