Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czas na siew

Czas na siew

kombajn na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Trwają siewy soi. Zdaniem rolników czas jest optymalny. A pogoda sprzyja. Rolnicy prowadzący doświadczenia już posiali soję, inni dopiero zaczynają.

Jak mówi Krzysztof Gawęcki, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach, w tym roku warunki wydają się być optymalne.

Kilka lat temu powołoano konsorcjum w sprawie uprawy soi, a w jego skład weszły dwa największe gospodarstwa rolne na Opolszczyźnie. Top Farms Głubczyce i Kombinat Rolny Kietrz. Prezes tego drugiego, Mariusz Sikora, mówi, że Kietrz generalnie zajmuje się produkcją materiału siewnego z soi - w tym roku będą to trzy odmiany materiału siewnego do sprzedaży.

Marcin Markowicz z Top Farms Głubczyce podał z kolei, że areał soi Top Farms w bieżącym roku wynosi 450 hektarów - to największa powierzchnia pod uprawy soi, odkąd zajęło się nią to właśnie gospodarstwo.

Zdaniem rolników, opłacalność zapewnia powyżej dwóch ton z hektara. Aby karmić soją zwierzęta, trzeba też poddać ją obróbce termicznej. Dopóki areał nie był duży, nie było chętnych do jej przetworzenia, ale sytuacja zmieniła się i dziś nie ma problemów ze zbytem ziarna.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności