Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny bydła

Ceny bydła

pasąca się krowa
123RF Zdjęcie Seryjne

Ubiegły tydzień dla zakładów przetwórczych był trudny, bo kto miał sprzedać zwierzęta zrobił to jeszcze przed świętami, dlatego towaru było niewiele. Ale teraz skup bydła przebiega już lepiej. W niektórych firmach uboje są nawet większe niż planowano.

Ponad 80% produkowanej u nas wołowiny trafia za granicę. I na tym rynku kurs walutowy odgrywa duże znaczenie. Przy umocnieniu złotówki, jeszcze w grudniu, stawki eksportowe spadły, ale minimalnie - w wadze żywej około 20 groszy za kilogram. I na takim poziomie pozostają na początku stycznia. Przetwórcy mają nadzieję, że obecne ceny uda się utrzymać dłużej, bo te z końca roku były ich zdaniem mocno wyśrubowane, zmniejszając zysk zakładów do minimum.

Teraz sytuacja wróciła do normy. Za byki, w zależności od rasy, można teraz dostać od 7 do 8 zł/kg. Za najlepsze - od 8,5 nawet do 9 zł/kg, a za jałówki tych ras można dostać do 8,5 zł/kg. Pozostałe jałówki najczęściej wyceniane są od 6 do 7 zł za kilogram. Ciężkie krowy, przynajmniej 650 kilogramowe, kosztują w skupie od 5 do 6 zł/kg. I na nie popyt jest duży.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności