Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekompensaty za straty

Rekompensaty za straty

pieniądze na odszkodowania
123RF Zdjęcie Seryjne

Trzy hektary kukurydzy Franciszka Kurzyny wciąż na polu. Rolnik kilkukrotnie próbował wjechać tu kombajnem i skosić kukurydzę - za każdym razem bezskutecznie. Teraz jednak rolnik z nadzieją patrzy w niebo i czeka na przymrozki oraz słońce, które wysuszy ziarno. Niektóre uprawy trzeba jednak spisać na straty, ale takie ryzyko jest wpisane w prace pod gołym niebem.

W tym roku, z powodu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, ucierpiało wiele gospodarstw. Dla tych, które z powodu strat znalazły się w najtrudniejszej sytuacji, resort rolnictwa przygotował specjalny program pomocowy. O wsparcie po wystąpieniu wiosennych przymrozków ubiega się 34 tysiące rolników. 18 tysięcy złożyło wnioski o pomoc po sierpniowych nawałnicach.

Jak informuje Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, wnioski aktualnie są sprawdzane i analizowane i do końca roku, sukcesywnie i zgodnie z protokołami szacowania strat oraz przyjętymi zasadami, wsparcie będzie rolnikom udzielane.

Ale rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogą liczyć na jeszcze inną pomoc. Jedną z nich są preferencyjne kredyty klęskowe, do oprocentowania których dopłaca Agencja Restrukturyzacji. Podobną pomoc rolnikom, którzy znaleźli się w tej sytuacji, oferują również banki.

Dodatkowo od września Agencja Restrukturyzacji co miesiąc systematycznie przyjmuje wnioski o przyznanie wsparcia na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej z programu rozwoju obszarów wiejskich. Maksymalna kwota wsparcia jaką może otrzymać rolnik na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej to 300 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności