Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pieniądze dla rolników

Pieniądze dla rolników

pieniądze na zaliczki dla rolników
123RF Zdjęcie Seryjne

Na polach mokro. Na Mazurach deszczowa jesień uniemożliwiła przeprowadzenie prac polowych takich jak zbiór kukurydzy na kiszonkę czy dokonania terminowego siewu zbóż ozimych.

Jak mówi Krzysztof Kazaniecki, przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Gołdapi, rolnik ze wsi Górne, sytuacja na polach jest dramatyczna.
- Nie możemy posiać zboża - mówi - Nie jesteśmy w stanie normalnie pracować.

Tym bardziej cieszą rolników zapowiedzi o wypłatach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Z najpopularniejszej, jednolitej dopłaty obszarowej, rolnicy dostaną w tym 461 złotych do hektara. Już drugi rok z rzędu, Agencja Restrukturyzacji rozpoczęła wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich w wysokości 70%, a nie 50% kwoty dopłat. To efekt decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i złożonego przez niego wniosku, do którego przychyliła się Unia Europejska.

Zaliczki, w wysokości 70&, Agencja Restrukturyzacji wypłacać będzie do końca listopada. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana od 1-ego grudnia. Dopłaty bezpośrednie to pomoc finansowa udzielana rolnikom z krajów Unii Europejskiej, w ramach wspólnej polityki rolnej.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności