Ceny zbóż, notowania, aktualności

Narodziny urodzaju

Narodziny urodzaju

zbierany z pól rzepak
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak wyliczyli sami plantatorzy, w tym roku rzepakiem obsiano ponad 900 tys. ha. Kondycja roślin jest dobra, choć ostateczna weryfikacja szacunków zbiorów będzie możliwa dopiero w trakcie żniw. Co prawda kombajny wyjadą na pola rzepaku w połowie lipca, ale już dziś widać, że 95% upraw wygląda dobrze, co w przeliczeniu na wielkość zbiorów powinno dać niezły wynik. Według szacunków samych plantatorów, w tym roku żniwa zakończą się na poziomie 3 mln t. Dobre mają być nie tylko zbiory, ale i jakość nasion.

W tym sezonie zdecydowana większość rzepaku jest zakontraktowana. 1/3 zebranych przez rolników nasion trafi do przetwórców z wolnego rynku. Problemów ze sprzedażą zbiorów w dobrej cenie w tym roku być nie powinno. Mariusz Olejnik ze Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża” mówi, że biznesu zbożowego i rzepakowego nie można liczyć rok do roku tylko w wieloletniej perspektywie.

To, co może niepokoić plantatorów, to doniesienia z Brukseli. Komisja Europejska przymierza się do ograniczenia zużycia biopaliw wytwarzanych z rzepaku. Po 2020 r. planowane jest obniżenie obowiązku dostosowania estrów roślinnych w transporcie z 7 do niespełna 4%. Dodatkowo UE zastanawia się, czy nie zrezygnować z narodowego celu wskaźnikowego na biopaliwa. Według planów, w ciągu 3 lat udział zielonej energii w transporcie drogowym w całej Unii ma osiągnąć 10% (w tym same biopaliwa mają osiągnąć poziom 8,5%).

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności