Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak w górę

Rzepak w górę

kwat rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Blisko 16 EUR w ciągu dwóch tygodni. Tyle zyskał rzepak na giełdzie w Paryżu. Tona surowca kosztuje obecnie 366,25 EUR/t. Jeszcze na początku czerwca tona wyceniana była na 350 EUR. Ten poziom może powrócić, ale zdaniem analityków nie wcześniej niż na początku przyszłego miesiąca, jako ostatnia korekta przed rozpoczęciem żniw.

Teraz jednak trwają podwyżki. To efekt obaw o przyszłe plony, bo w wielu rejonach deszcze spowodowały pojawienie się chorób rzepaku i szkodników. Nie bez znaczenia jest też powrót na rynek zakładów przetwórczych, które zakończyły już przerwy technologiczne i teraz kupują większe ilości nasion. Co prawda oferty sprzedaży nadal sporo różnią się od ofert zakupu, ale kompromis udaje się osiągnąć, bo transakcji jest dużo.

Ubiegłoroczny surowiec można sprzedać po średnio 1590 zł/t. Nawet o 40 zł wyżej niż na początku czerwca wyceniany jest rzepak z nowych zbiorów: 1515-1540 zł/t. To dobre wieści dla tych producentów, którzy czekali na ostatni etap kontraktacji. A ten właśnie się rozpoczął i cieszy się sporym zainteresowaniem.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności