Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadają notowania soi w Unii Europejskiej

Spadają notowania soi w Unii Europejskiej

ziarna soi wypadające z łusek
123RF Zdjęcie Seryjne

Na notowania rzepaku niewielki wpływ miały spadkowe tendencje na rynku soi. Komisja Europejska prognozuje wzrost produkcji rzepaku w bieżącym sezonie do 22,6 milionów ton. Oznacza to większą podaż w Unii Europejskiej niż wcześniej szacowano.

Surowce oleiste i śruty na rynku rzeczywistym potaniały. Wszystko za sprawą prognoz wielkiej podaży soi oraz śruty sojowej. Stawka za ropę przewyższająca 50 USD za baryłkę sprawia, że popyt na oleje roślinne spada.

Canola na kanadyjskiej giełdzie w kontrakcie majowym straciła na wartości 0,3% i kosztuje aktualnie 485,7 CAD za tonę w porównaniu do 588,3 CAD za tonę dwa tygodnie temu. Na spadki cen mają wpływ nastroje na rynku soi.

Na parkiecie w Chicago majowy kontrakt terminowy na soję staniał o ponad 2% do 345,9 USD za tonę, a to daje 5% (18,2 USD) spadek na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni. Warto podkreślić, że w pierwszym tygodniu kwietnia kontrakt na maj był najtańszy od blisko roku. Można zatem mówić o dalszej presji na cenę oraz dużej podaży soi z Ameryki Płd. Co więcej, spodziewane są rekordowe zasiewy tego gatunku w Stanach Zjednoczonych.

Zakończono zbiory w Brazylii oraz Paragwaju. Deszczowa aura sprawiła, że zbiory w Argentynie wciąż trwają. Spodziewany jest wzrost prognoz przywozu soi do Chin w tym sezonie (z 85 milionów ton do 86,5 milionów ton).

Najbliższy raport USDA może przynieść kolejne korekty światowego bilansu soi. Spadek notowań tego surowca destabilizuje cały rynek oleistych. Co więcej, tendencja spadkowa prawdopodobnie się utrzyma.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności