Ceny zbóż, notowania, aktualności

Skaczący popyt

Skaczący popyt

królik w hodowli
123RF Zdjęcie Seryjne

Na rynku brakuje żywca króliczego. Zakłady w większości prowadzą skup na bazie umów kontraktacyjnych, ale nie są to wystarczające ilości. Na przedświąteczne uboje duże firmy wykupują cały towar dostępny na rynku, a to i tak wciąż za mało w stosunku do zapotrzebowania. Mimo takiej sytuacji ceny się nie zmieniły. Podobnie jak rok temu o tej porze firmy płacą za żywiec króliczy od 7 do 8 zł/kg. Oczywiście więcej za te utrzymywane w ponadstandardowych warunkach.

Tuszki królicze trafiają wyłącznie na rynek polski. Na zachód eksportujemy niewielkie ilości żywych zwierząt. Natomiast do naszego kraju dociera dużo tuszek z Hiszpanii po konkurencyjnych stawkach. Towar jest kupowany przede wszystkim przez sieci handlowe. Króliki pod względem ilości zwierząt w Unii są w czołówce. Ale jeśli chodzi o wielkość pozyskanego mięsa, to stanowi ono ok. 3-5% wszystkich pozyskiwanych gatunków.

Bruksela coraz baczniej obserwuje ten rynek. Szczególnie pod kątem dobrostanu królików i stosowania antybiotyków w hodowli. Jak zapewniają specjaliści, w Polsce zakaz ich używania obowiązuje już od dawna.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności