Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – spadają ceny pszenicy

Unia Europejska – spadają ceny pszenicy

rolnik rozliczający się za pszenicę w euro
123RF Zdjęcie Seryjne

Nieco mniejsze spadki odnotowano na dalsze terminy. Tymczasem raport USDA może skutkować wzrostem prognoz zapasów dla kukurydzy i soi.

Notowaniom pszenicy nie pomogło obniżenie wartości EUR względem dolara amerykańskiego. Poziom eksportu z Unii przed dwoma tygodniami również nie był zbyt duży. Co więcej, spadły ceny większości zbóż na rynku rzeczywistym.

Ceny pszenicy za oceanem wyniosły w zeszłym tygodniu 154,7 USD za tonę, co oznacza 3,4% spadek na przestrzeni dwóch tygodni. Odnotowano wzmożoną sprzedaż kontraktów przed publikacją raportu USDA. Według IGC w sezonie 2017/18 światowe zapasy pszenicy mają być wysokie pomimo prognozowanemu spadkowi zbiorów do poziomu 735 milionów ton (-19 milionów ton).

Kukurydza w kontrakcie na czerwiec na Euronext w ciągu tygodnia straciła na wartości 0,6% i kosztuje obecnie 171 EUR za tonę wobec 171,8 EUR za tonę przed dwoma tygodniami. Ceny złotego ziarna w kontrakcie na maj na giełdzie w Chicago były stabilne. Odnotowano 0,2% wzrost do 140,7 USD za tonę w związku z oczekiwanym wzrostem prognoz zapasów w najnowszym raporcie USDA.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności