Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dziki problem

Dziki problem

dzik na leśnej ścieżce
123RF Zdjęcie Seryjne

Dzik - siła, spryt oraz waga do 200 kg utrzymywana dzięki całorocznemu żerowaniu w lesie i na polach. Rolnik wyhodował smakowite ziemniaki rozchwytywane na lokalnym targowisku, ale własnych wykopków w tym roku miał nie będzie.

Nie on jeden. W Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada średnio więcej niż jeden dzik. W Europie tylko pół dzika.

Ministerstwo Rolnictwa chce osiągnąć ten europejski poziom, a nawet zejść niżej. Niewdzięczne zadanie powierzono myśliwym. Jak mówi Krzysztof Hulewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dzik jest jednym z najbardziej inteligentnych zwierząt, bardzo szybko się uczy i niechętnie wpada w przygotowane zasadzki.

Plan odstrzałów jest tak wyśrubowany, że koniecznością stały się polowania zbiorowe. Najskuteczniejsze są te z udziałem psów gończych i nowoczesnej technologii - urządzeniem do śledzenia psów. Psia ekipa - Geniusz i Limba - ma na ten sezon zajęte wszystkie terminy. Krzysztof Hulewicz podkreśla, że dzięki takiej współpracy w ciągu jednego dnia można pozyskać tyle dzików, ile myśliwi indywidualni wyłapią w dwa tygodnie.

Na Dolnym Śląsku pogłowie dzików szacuje się na ponad 20 tys. sztuk. Nie tylko mają do syta ziemniaków i kukurydzy, ale także na stałe zamieszkały w miastach. Ponadto im więcej dzików, tym większe niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności