Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – ceny pszenicy

Unia Europejska – ceny pszenicy

ziarno pszenicy na dłoni farmera
123RF Zdjęcie Seryjne

Na podwyżki może mieć wpływ obawa o kiepską jakość ziarna z tegorocznych zbiorów (głównie we Francji) oraz gorsze plonowanie w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zdaniem firmy ODA, zbiory pszenicy miękkiej we Francji mają wynieść mniej niż 30 mln t. W takiej sytuacji poziom zbiorów byłby najniższy od 13 lat. W 2015 r. we Francji odnotowano rekordowy wynik - 41 mln t. Według Agritel, tegoroczne zbiory wyniosą ok. 32 mln t. Jak podało FranceAgriMer, tylko 42% upraw otrzymało najwyższe oceny (wcześniej było to 49%). Gorszą jakość ziarna odnotowano także w Niemczech. Zdaniem Agritel, Niemcy zbiorą 26,03 mln t, czyli o 1,9% mniej niż rok temu. W Polsce problemem są obfite deszcze. W efekcie zbiory tego gatunku mogą być o 10% mniejsze niż w ub. r.

Na ceny unijnej pszenicy wpływ ma wzmożony eksport. Do dn. 19 lipca br. wydano licencje na wywóz 1,8 mln t ziarna.

Notowania kukurydzy na Euronext w kontrakcie na sierpień spadły w ciągu tygodnia o 2,6% do 169,3 EUR/t. Obfitsze deszcze w lipcu korzystnie wpłynęły na uprawy kukurydzy. Zatem zbiory złotego ziarna w UE w tym sezonie będą wyższe niż w ubiegłym.

Pszenica na CBoT w minionym tygodniu obniżyła wartość o 3,7% do 153,5 USD/t, a kukurydza - o 6,6% do 131,6 USD/t.

Coraz większa dostępność ziarna z tegorocznej produkcji wpływa na spadek cen pszenicy. Jak podało USDA, zaawansowanie zbiorów amerykańskiej pszenicy ozimej na początku zeszłego tygodnia wynosiło 76% w porównaniu do 73% w tygodniu wcześniejszym i 66% w tym samym okresie przed rokiem.

Kukurydza na giełdzie CBoT traci na wartości od ponad miesiąca. Jej kondycja w Stanach wciąż jest dobra. Najwyżej oceniono 76% upraw wobec 69% w ubiegłym sezonie. Jeśli chodzi o soję, najwyższe oceny otrzymało 71% upraw wobec 62% w ub. r.

Na ceny kukurydzy wpływ miał spadek popytu ze strony importerów. Przed dwoma tygodniami eksport kukurydzy wyniósł tylko 345,1 tys. t w porównaniu do 667,8 tys. t w zeszłym tygodniu. Kontrakty na dostawę złotego ziarna ze zbiorów w bieżącym roku spadły z 687,8 tys. t do 506,3 tys. t.

W analizowanym tygodniu wzrostowi uległa sprzedaż zagraniczna soi. Zamówienia na ten gatunek były na poziomie 1,002 mln t wobec 547,05 tys. t w tygodniu wcześniejszym. Wywóz soi z ubiegłorocznych zbiorów był na poziomie 325 tys. t.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności