Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tłuste ceny

Tłuste ceny

żniwa a ceny w euro
Notowania rzepaku w Paryżu w ciągu jednego dnia zyskały 4,5 EUR. Tona rzepaku na giełdzie Matif wyceniana jest na ponad 364 EUR. W górę pną się też notowania śruty rzepakowej (203 EUR/t) i oleju rzepakowego (700 EUR/t).

Sprawcą podwyżek są najnowsze prognozy trwających zbiorów. Jedna z wiodących firm analitycznych oszacowała tegoroczny areał unijnych upraw rzepaku ponad 2% niżej niż w ubiegłym sezonie. Mniejszy będzie też średni plon z hektara. Według ekspertów nie sięgnie nawet 3,5 t/ha. W efekcie prognoza unijnej produkcji to zaledwie 21 mln t. To pokłosie zmniejszenia zasiewów, ale przede wszystkim pogody, która na zachodzie Europy (zwłaszcza we Francji) zdziesiątkowała uprawy. Deszcze i nawałnice są przyczyną wielu chorób roślin, mniejszej wydajności i kiełkowania ziarna. W wielu regionach rolnicy walczą o możliwość wjazdu na pola i zebrania nasion. A to, co zbierają jest mocno zawilgocone i wymaga dosuszania.

Podobnie jest na południu kraju. Nieco lepiej zbiory przebiegają na wschodzie i północy Polski. Ale ceny rozczarowują. Tona rzepaku z odbiorem w żniwa jest wyceniana na ok. 1580 zł. Dostawy od września do grudnia są tylko o 10 zł droższe.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności