Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy globalnych zbiorów soi według USDA

Prognozy globalnych zbiorów soi według USDA

ziarna soi
123RF Zdjęcie Seryjne

Zbiory soi w USA, Argentynie, Brazylii, Chinach i Unii Europejskiej mają wynieść łącznie 280,3 mln t, czyli o 0,8% więcej niż miesiąc temu. W ciągu miesiąca końcowe światowe zapasy soi zwiększono o 1,2% do 67,1 mln t.

W ostatniej prognozie USDA podniosło szacunki letnich zbiorów soi w Stanach o 2,2 mln t do 105,6 mln t. W ciągu miesiąca USDA podwyższyło prognozy eksportu soi ze Stanów do 52,3 mln t. Wzrost podaży będzie miał wpływ na kilkunastoprocentowy wzrost zapasów końcowych tego gatunku. Zbiory w Argentynie mają wynieść 57 mln t, w Brazylii - 103 mln t, w Paragwaju - 9 mln t. Większa podaż soi wpłynie na wzrost światowego eksportu ze 132 mln t do 138,3 mln t, a także przerobu - o 10 mln t do 289,2 mln t.

W nowym sezonie globalna produkcja oleistych ma wzrosnąć o 18,1 mln t do 536,4 mln t. Na wzrost prognoz światowej produkcji miał wpływ wzrost prognoz dla soi w Stanach. Ponadto USDA podniosło szacunki zbiorów rzepaku w Kanadzie i zredukowało prognozy dla UE.

Za sprawą wysokiej globalnej produkcji zwiększy się podaż oleistych - o 7,8 mln t do 619,1 mln t. Zapasy surowców oleistych ulegną zmniejszeniu pod koniec sezonu z 82,6 mln t do 76,1 mln t.

Na początku zeszłego tygodnia kontrakty terminowe na soję w Chicago uległy wzrostowi z uwagi na obawy o niedobory wody na Środkowym Zachodzie. USDA przewiduje spadek zapasów soi w Stanach pod koniec sezonu.

Źródło: FAMMU/FAPA w oparciu o: WASDE

Powrót do aktualności