Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zniżki na giełdach UE

Zniżki na giełdach UE

analityk giełdy spożywczej
123RF Zdjęcie Seryjne

W nowym sezonie rynek UE będzie pod presją wysokiej podaży. Nadwyżki są niemal nieuniknione. Ponadto istnieją obawy o jakość tegorocznego ziarna pszenicy w związku z dużymi opadami (głównie we Francji). Problemy pogodowe, które mogą pojawić się w trakcie żniw wpłyną zwyżkowo na notowania pszenicy konsumpcyjnej. Z drugiej strony, wysoka podaż pszenicy o słabszych parametrach może wywrzeć wpływ na spadek cen zbóż paszowych.

Kolejny tydzień przyniósł spadkową tendencję zbóż na światowych giełdach, zwłaszcza na CBoT. Kukurydza staniała o 6,5% do 132,1 USD/t w kontrakcie lipcowym.

Sytuacji nie zmieniło obniżenie przez Conab szacunków zbiorów kukurydzy w Brazylii (o 10% do 69 mln t). Niższe notowania złotego ziarna są spowodowane ostatnimi dodatnimi korektami szacunków areału, a także zapowiedziami dobrej aury w istotnej dla kukurydzy fazie zapylenia. Pogoda dla amerykańskiego pasa kukurydzy ma być w najbliższym czasie korzystna. Krytycznym etapem w rozwoju złotego ziarna jest faza zapylenia. Rośliny potrzebują wówczas obfitego nawodnienia.

Tegoroczna produkcja kukurydzy w USA według ADR ma być na rekordowym poziomie. W ostatnim raporcie USDA prognozy zbiorów złotego ziarna w Stanach utrzymano na poziomie 366,54 mln t. Być może konieczne będą kolejne dodatnie korekty wysokości zbiorów w USA w związku z podwyższeniem szacunków areału do 94,15 mln akrów. Końcowe zapasy kukurydzy mają ulec wzrostowi z 43,5 mln t do 51 mln t.

Ostatni tydzień przyniósł ponadto spadki cen pszenicy na CBoT o 4,5% do 151,4 USD/t w najbliższym kontrakcie. W Stanach trwają żniwa pszenicy ozimej. Można mówić o coraz większej dostępności ziarna z nowych zbiorów. Rosja oraz Ukraina również rozpoczęły zbiory pszenicy. Najprawdopodobniej kraje basenu Morza Czarnego odnotują znów bardzo dobre wyniki produkcji zbożowej.

IGC w raporcie z początku lipca podniosła prognozy zbóż na świecie. Zwiększono również zapasy końcowe ziarna. Zapowiadana jest ostra konkurencja w eksporcie między głównymi dostawcami (m.in. Ukrainą i Rosją). Jeśli chodzi o Ukrainę, to może wystąpić spadek zbiorów pszenicy w ujęciu rok do roku, jednak wysokie plonowanie pszenicy po części zrównoważy straty wynikające z okrojonego areału. W efekcie zbiory tego gatunku na Ukrainie są dużo wyższe niż w poprzednich prognozach. Słabość hrywny oraz rubla może nadal sprzyjać eksportowi z obu krajów.

Natomiast wysoka podaż pszenicy oraz kukurydzy w Stanach, a także mocny dolar amerykański będzie przeszkodą dla konkurencji w eksporcie, a to może pogłębić spadkowe tendencje na amerykańskim rynku. Niższe ceny złotego ziarna mogą wpłynąć na zwiększenie produkcji bioetanolu. Przed dwoma tygodniami tempo produkcji bioetanolu spadło o 19 tys. baryłek dziennie do 984 tys. baryłek. Jednak wciąż jest to dobry wynik. Zapasy bioetanolu w USA wzrosły w analizowanym tygodniu o 390 tys. baryłek do 21,56 mln baryłek.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności