Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE – spadki cen rzepaku i soi

UE – spadki cen rzepaku i soi

koszyczek z ziarnami soi
123RF Zdjęcie Seryjne

Spadkowe tendencje dla soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie wpływają na notowania rzepaku. Zbiory rzepaku mogą wynieść 21,2 mln t wobec 22 mln t w poprzednim sezonie. Plony rzepaku mają być dobre. Na rynku rzeczywistym wartość obniżyła większość surowców oleistych, olejów i śrut. Natomiast w Wielkiej Brytanii rzepak zdrożał w związku ze spadkiem wartości tamtejszej waluty. Funt brytyjski jest na najniższym poziomie od 31 lat w porównaniu z dolarem amerykańskim.

Na kanadyjskiej giełdzie Canola w kontrakcie lipcowym potaniała o 3,5% do 461,8 CAD/t w związku z bardzo taniejącą soją i sprzyjającą wegetacji pogodą. Na giełdzie chicagowskiej kontrakt lipcowy na soję w ciągu poprzedniego tygodnia staniał aż o 44,3 USD/t do 387,4 USD/t. W ubiegłym tygodniu przeważała prognoza korzystnej pogody dla wegetacji soi. Co więcej, spadek cen ropy „zdusił” wartość soi. Wzmożone wyprzedaże inicjowane przez największych uczestników rynku zaowocowały sporym spadkiem notowań soi w ciągu ubiegłego tygodnia.

Rynek soi wciąż jest niestabilny. Wszyscy czekają na lipcowe prognozy produkcji według USDA, które będą znane 12 lipca br.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności