Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ruszyły żniwa

Ruszyły żniwa

maszyna rolnicza zbiera zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Pod względem warunków pogodowych to był zły sezon dla rzepaku - mówią rolnicy. Najpierw długa susza, jesienią atak szkodników, a w zimę duże mrozy i brak pokrywy śnieżnej. Jak mówi jeden z rolników, rzepaku zbierzemy kilkanaście procent tego, co w zeszłym roku. Zdaniem rolników, uprawa rzepaku jest coraz mniej opłacalna, a na rynku zmniejsza się popyt na to ziarno.

Jak mówi Piotr Gradziuk z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, UE i świat wycofują się z produkcji biopaliw I generacji, a do tej pory znacząca ilość rzepaku przeznaczona była do produkcji biodiesla.

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej ocenia, że mimo lokalnych problemów, tegoroczne zbiory zbóż będą wyższe niż rok temu. Poziom do 28 mln t zbóż w Polsce ma być osiągnięty.

O tegorocznych cenach ostrożnie mówi szef Zamojskich Zakładów Zbożowych. Ceny zbóż są zależne od parametrów ziarna. Susza może zaszkodzić uprawom. Brak opadów może spowodować tzw. zapalanie ziarna, tzn. zbyt szybkie jego dojrzewanie. Eksperci przyznają, że nawet 10-dniowy brak opadów może spowodować ogromne straty i obniżenie jakości plonów. W regionie, dzięki ostatnim opadom, wilgotność gleby znacznie wzrosła.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności