Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz bliżej żniw

Coraz bliżej żniw

dorodne kłosy zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak co roku, szczyt podpisywania kontraktów przypada na przełom czerwca i lipca. Producenci mogą już wtedy ocenić stan kłosów.

 

Ceny kontraktów na zboża z nowych zbiorów w zł/t:

pszenica 14,0% 700-720

pszenica 12,5% 650-710

pszenżyto 515

jęczmień 515

żyto konsumpcyjne 520

 

Najwyższe stawi za pszenicę dotyczą ziarna składowanego od października do stycznia. Najbardziej widoczne obniżki stawek - nawet o kilkadziesiąt złotych w ciągu trzech tygodni - dotyczą jęczmienia i pszenżyta.

Od ubiegłego tygodnia, głównie w Polsce południowej trwają zbiory jęczmienia. Jego jakość jest dobra, jednak na razie jest go mało w ofertach sprzedaży, podobnie jak transakcji na giełdach towarowych. Dopiero teraz po weekendowych zbiorach spodziewana jest większa podaż i więcej ofert.

Na razie ceny w krajowych magazynach wynoszą od 490 do 510 zł/t. Rolnicy dostarczają jeszcze do portów ubiegłoroczne ziarno. Mają go sporo w magazynach, ale ceny nie zachwycają. Skupowana jest głównie pszenica i kukurydza.

Lepsze stawki można uzyskać na eksport transportem samochodowym. Pszenica w portach w zależności od zawartości białka kosztuje od 670 do 700 zł/t. Ceny kukurydzy osiągają maksymalnie 740 zł.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności