Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kolejne podwyżki

Kolejne podwyżki

elementy drobiowe
123RF Zdjęcie Seryjne

Jest drogo, bo towaru brakuje. Na przełomie marca i kwietnia najpierw święta, a potem niskie ceny nie zachęcały hodowców do wstawień. Zwlekali z wymianą stad, stąd teraz luka w dostawach.

Tymczasem popyt rośnie. Maj to czas komunii, grillowania, a do tego wyjątkowo dobrze idzie eksport. Notowania drobiu w górę ciągnie też drożejąca wieprzowina. Średnia cena skupu na wolnym rynku to prawie 4 zł/kg. Maksymalna nawet 4,10 zł/kg.

Zakłady rozliczające się z hodowcami na podstawie umów kontraktacyjnych też podnoszą stawki, ale w zdecydowanie wolniejszym tempie. Najniższa podstawowa cena to dziś 3,20 zł/kg, ale do tego dochodzą jeszcze premie i dodatki - najczęściej kilkanaście groszy. Maksymalna dochodzi do 3,45 zł/kg.

Zdaniem przetwórców, wysokie ceny mają szansę utrzymać się do końca maja. W tym tygodniu już widać, że zainteresowanie drobiem jest bardzo duże. W przyszłym będzie mniej ubojów, a popyt przed długim weekendem może rosnąć. Ale rynek kurczaków już nie raz udowodnił, że nie ma na nim nic pewnego. Czym gwałtowniej rosną ceny, tym szybciej potem spadają.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności