Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – dalsze spadki cen pszenicy

Unia Europejska – dalsze spadki cen pszenicy

ziarno pszenicy
123RF Zdjęcie Seryjne

Możliwe są dalsze spadki notowań pszenicy na Euronext, które poruszają się w trendzie bocznym. Na niski poziom cen ma wpływ przede wszystkim presja podażowa (zarówno jeśli chodzi o UE, jak i cały świat), a także silna pozycja dostawców z rejonu Morza Czarnego oraz ostra konkurencja o kluczowe rynki zbytu. Do tej pory Unia wyeksportowała 6,5 mln t pszenicy miękkiej, czyli o 29% mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. W tym roku zbiory tego gatunku są nieco wyższe niż w 2014 r. SG w ostatnim raporcie oszacowało zbiory na 149,6 mln t, czyli o 0,3 mln t więcej niż w zeszłym roku. Rekordowe zbiory odnotowano we Francji, która jest liderem w produkcji UE oraz w eksporcie pszenicy (obecnie 41 mln t). Jeśli chodzi o kukurydzę, kiepskie wyniki unijnej produkcji mają częściowe przełożenie na ceny. Mimo to ceny na Euronext we wrześniu i październiku 2015 r. były na podobnym poziomie, jak w tym samym okresie przed rokiem. Zatem na kształtowanie cen obecnie ma wpływ wysoka podaż zbóż ogółem, która częściowo wynika ze sporych zapasów początkowych.

 

Odnotowano spadki notowań pszenicy na giełdach amerykańskich w ubiegłym tygodniu. Na CBoT pszenica SRW w kontrakcie na grudzień obniżyła swą wartość o 2,3% do 180,3 USD/t, pszenica HRW na KCBT o 4,2% do 174,7 USD/t, HRS w Minneapolis o 3% do 186,7 USD/t. Jednocześnie kukurydza na giełdzie chicagowskiej w kontrakcie grudniowym zdrożała o 0,7% do 148,9 USD/t.

Żniwa kukurydzy w Stanach trwają bez zakłóceń. Do końca przedostatniego tygodnia października zebrano ziarno z 59% areału wobec 54% średnio w ciągu ostatnich 5 lat. Nadal 68% upraw kukurydzy otrzymało najwyższe oceny. W najbliższym czasie notowania kukurydzy będą się zmieniać w związku z coraz większą dostępnością tego gatunku z tegorocznych zbiorów. Kiepskie wyniki tygodniowego eksportu wpłynęły na kształtowanie się cen. W ostatnim monitorowanym tygodniu zakontraktowano jedynie 248 tys. t kukurydzy amerykańskiej na eksport (analitycy spodziewali się 450-650 tys. t).

Szybkie tempo produkcji bioetanolu powstrzymało ceny kukurydzy przed jeszcze większym spadkiem. W połowie października produkcja bioetanolu wyniosła ok. 951 tys. baryłek na dzień, czyli o 2 tys. baryłek więcej niż w poprzednim tygodniu (w tym samym okresie przed rokiem produkcja ta wyniosła 896 tys. baryłek na dzień).

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA do danych Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności