Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowa produkcja soi wg USDA

Rekordowa produkcja soi wg USDA

ziarna soi
123RF Zdjęcie Seryjne

Jesienne zbiory soi w Stanach mogą ulec zmniejszeniu o 1,1 mln t w porównaniu do poprzedniego sezonu - 105,8 mln t (spadek prognoz o 1,2% wobec września 2015 r.). Mimo to USDA podniosło prognozy przerobu tego surowca o 0,6%, a to wpłynęło na spadek eksportu o 2,9%, a także zmniejszenie zapasów końcowych o 5,7%. W ciągu miesiąca uległy poprawie prognozy dla wiosennych zbiorów soi w Brazylii o 3 mln t do rekordowego poziomu wynoszącego 100 mln t. Wg brazylijskiej agencji Conab wynik ten może być jeszcze wyższy.

Prognozy importu soi przez Chiny w tym sezonie pozostały bez zmian - 79 mln t w porównaniu do 77 mln t przed rokiem.

W aktualnym sezonie zmniejszeniu powinna ulec światowa produkcja oleistych - spadek o 5,7 mln t z rekordowego poziomu 536,7 mln t do 531 mln t. Można zatem mówić o miesięcznym wzroście prognoz o 3,9 mln t, spowodowanym m.in. poprawą światowych prognoz dla soi, słonecznika i rzepaku. Za sprawą podniesienia prognoz dla Kanady do 14,3 mln t wzrosły prognozy światowej produkcji rzepaku. Warto dodać, że nastąpiła również redukcja globalnej produkcji bawełny związana z kiepską perspektywą zbiorów w Pakistanie oraz w Chinach.

Podaż surowców oleistych powinna wzrosnąć z 620,1 mln t do 622,9 mln t w związku ze wzrostem światowej produkcji. Zapasy oleistych na koniec sezonu prawdopodobnie wzrośnie o 1,4 mln t do 96,3 mln t.

W związku z danymi USDA z dnia 9 października 2015 r. giełda towarowa w Chicago podniosła ceny kontraktu dla soi na najbliższy termin do poz. najwyższego od tygodnia. Wpływ miało tutaj pogorszenie prognoz zbiorów soi w Stanach.

Źródło: FAMMU/FAPA za: WASDE

Powrót do aktualności