Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty na raty

Dopłaty na raty

skutki suszy na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Temat wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich co roku wraca o tej porze. Dotychczas jednak nie zdecydowano się na takie rozwiązanie. W tym roku jest inaczej - oficjalny powód to zła sytuacja rynkowa oraz straty suszowe w gospodarstwach rolnych. Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że pierwsza wypłacona transza to 162,2 mln zł.

Podobne pule środków będą wypłacane w poniedziałek i we wtorek. Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich będą wypłacane z urzędu, a wszystkie dane dotyczące wsparcia będą umieszczone w tytule przelewu. Nie dostaną ich tylko rolnicy, których gospodarstwa zostały wytypowane do kontroli, popełnili błędy we wnioskach lub złożyli je po terminie. Renata Mantur z ARiMR poinformowała, że zaliczki otrzyma ok. 82% rolników (ponad 1,1 mln beneficjentów). Łączna kwota ma wynieść ok. 2,8 mld zł.

Od dziś, tak jak co roku, agencja rozpoczyna także wypłatę dotacji do trudnych warunków gospodarowania oraz rolno-środowiskowych. Wypłaty mają nastąpić do końca października. Ich wysokość to 350 mln zł, a w przypadku dotacji rolno-środowiskowych - ok. 30 mln zł. Od pierwszego grudnia ruszy zaś wypłata dopłat bezpośrednich już w całości.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności