Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – rzepak umacnia wartość

Unia Europejska – rzepak umacnia wartość

kwitnący rzepak
123RF Zdjęcie Seryjne

W dniu 6 października 2015 r. odnotowano rekordową liczbę transakcji rzepakiem. Natomiast perspektywy podaży tego gatunku w tym sezonie w Unii przewidują spadek o ok. 8%, a to zaś wspiera jego wartość. Spadek ten wynika ze zmniejszenia zbiorów z 24,3 mln t w 2014 r. do 21,1-21,5 mln t. Sprzedaż rzepaku jest więc ograniczona.

SG przewiduje w UE zasiewy tego surowca pod przyszłoroczne zbiory na nieco wyższym poziomie - 6,5 mln ha w porównaniu do 6,4 mln ha w tym roku. Stan zasiewów ozimych jest dość dobry. Większość surowców oleistych i śrut (z pewnymi wyjątkami) na rynku rzeczywistym podrożała.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie listopadowym nieco obniżyła swą wartość o 0,1% do 470,1 CAD/t (spadek w ciągu dwóch tygodni wyniósł 0,3%), a to wpływa na mniejszą opłacalność eksportu.

Listopadowy kontrakt terminowy na soję na giełdzie w Chicago w ciągu tygodnia umocnił się o 0,5% do 323,8 USD/t (podobnie jak kontrakty na dalsze terminy). W oczekiwaniu na raport USDA soja nieco podrożała. Soję wspierały ponadto opóźnienia w transporcie z nowych zbiorów do elewatorów w rejonach Środkowego Zachodu. Nowy raport USDA wpłynie na zmiany cen soi. Na rynek olejów i oleistych wpływa także niepewność na rynku ropy, która związana jest z wojną w Syrii.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności