Ceny zbóż, notowania, aktualności

Produkcja zbożowa w Rosji

Produkcja zbożowa w Rosji

maszyna rolnicza na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Produkcja pszenicy jest na niemal identycznym poziomie jak w sezonie poprzednim. Natomiast 15% spadek zbiorów dotyczy jęczmienia. Za sprawą większego areału i lepszemu plonowaniu wzrosła produkcja kukurydzy do 13 mln t (o 15%).

Warunki atmosferyczne są raczej dobre dla upraw zbóż ozimych (wyjątkiem jest południe kraju, gdzie panuje susza). Siewy zostaną najprawdopodobniej dokonane do końca tego miesiąca. Jak podają analitycy, areał zbóż ozimych na zbiór w 2016 r. ma wynieść 18 mln ha, czyli o 1 mln ha więcej niż w zeszłym roku.

Eksport zbóż w Rosji w bieżącym sezonie ma wynieść 30,2 mln t. Przewiduje się również wyższą o 45% sprzedaż zagraniczną w porównaniu do średniej z ostatnich 5 lat. Pszenica ma największy udział w rosyjskim eksporcie - ok. 74%. Reszta to jęczmień, kukurydza i żyto. Jak poinformował FAO zboża z Rosji trafią głównie do Egiptu i Turcji.

Ceny w eksporcie rosyjskim pszenicy konsumpcyjnej mają tendencję spadkową. Na utrzymanie cen ma wpływ wysoka podaż i deprecjacja rubla. W ubiegłym miesiącu ceny te były o ok. 1/3 niższe niż w tym samym okresie przed rokiem.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności