Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cięcie oleistych

Cięcie oleistych

ziarna soi
123RF Zdjęcie Seryjne

Mniejsza produkcja to wyższe stawki. I to nie tylko nasion, ale i olejów. Tegoroczna susza mocno obniżyła wydajność pól więc podwyżki najbardziej odczują hodowny zwierząt, którzy z jednej strony nie mają wystarczająco dużo własnych zapasów paszowych, z drugiej będą zmuszeni kupować więcej niż zwykle.

Ostatni raport francuskiej firmy Coceral zakłada, że produkcja roślin oleistych w 28 państwach Unii spadnie w tym roku aż o 10% do poziomu 31,5 mln ton. To efekt obniżenia produkcji przede wszystkim rzepaku i słonecznika. Mniejszy areał upraw i spadek wydajności z hektara sprawił, że produkcja słonecznika będzie niższa niż w ubiegłym roku o 10% i wyniesie nieco ponad 8 mln ton.

Spadek produkcji odnotują też najwięksi europejscy producenci rzepaku - Niemcy i Francja. Gorsze plony są udziałem także Wielkiej Brytanii i Polski. W efekcie wyprodukujemy niespełna 21,5 mln ton nasion. Jedynie raczkująca w Europie uprawa soi szacowana jest na plus. Zbiory powinny zamknąć się na poziomie 2 mln ton. Podobnie jak przed rokiem.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności