Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – wzrost cen pszenicy

Unia Europejska – wzrost cen pszenicy

ceny zbóż w euro
123RF Zdjęcie Seryjne

W najbliższym kontrakcie na CBoT pszenica zdrożała o 4,2% do 190,4 USD/t. Na wzrosty mają wpływ obawy związane ze skutkami suszy, a co za tym idzie obawy o kondycję ozimin w rejonie basenu Morza Czarnego (przede wszystkim na Ukrainie).

Odnotowane wzrosty cen pszenicy są zaskakujące - mając na względzie niektóre czynniki raczej można by się spodziewać tendencji spadkowej. Według najnowszych prognoz można mówić o wysokiej podaży w skali globalnej, jak i unijnej. Komisja Europejska oraz Coceral podniosły ostatnio szacunki zbiorów pszenicy miękkiej w UE. Do tego dochodzą dość wysokie zapasy.

Należy również wspomnieć o ostrej konkurencji o dostęp do kluczowych rynków zbytu. W Rosji odnotowano wyjątkowo dobre zbiory zbóż, jedynie o 5 mln t poniżej rekordu z zeszłego roku. Ukraina również nie może narzekać na brak urodzaju. Przewiduje się zatem, że w tym roku oferty z krajów basenu Morza Czarnego będą konkurencyjne. Rosyjski eksport powinien zyskać na tym, że Rosja obniżyła cła w eksporcie pszenicy. Należy również wspomnieć o pomyśle GASC dotyczącym zaostrzenia parametrów jakościowych stawianych importowanej pszenicy (z 12,5% zawartością białka). Jeśli decyzja w tej sprawie zostanie podjęta, może się to odbić negatywnie na wynikach sprzedaży pszenicy z USA, Niemiec oraz Francji. Natomiast zyska Rosja.

W Stanach paradoksalnie coraz wyższe ceny pszenicy idą w parze ze słabymi wynikami sprzedaży zagranicznej. W ciągu ostatniego tygodnia zakontraktowano na eksport 77,1 tys. t pszenicy, co nijak ma się do wcześniejszych prognoz wynoszących 250 - 450 tys. t.

Kukurydza na Euronext w ostatnim tygodniu zniżkowała. W kontrakcie listopadowym staniała o 0,9% do 161,8 EUR/t. Tymczasem na CBoT w najbliższym kontrakcie podniosła wartość o 1,9% do 153 USD/t. Na rynku amerykańskim ceny kukurydzy umocniły się dzięki eksportowi. Tygodniowo zakontraktowano 748 tys. t (zgodnie z zapowiedzią analityków). Tempo produkcji bioetanolu w USA jest wysokie. W ciągu ostatniego tygodnia wyprodukowano średnio 943 tys. baryłek dziennie (o 5 tys. baryłek więcej niż w tygodniu wcześniejszym).

Rosnąca dostępność kukurydzy z nowych zbiorów wpłynie na coraz większą presję podażową w Stanach w następnych tygodniach. Do 27 września zebrano kukurydzę z zaledwie 18% całego areału. Zapewne będzie to miało wpływ na kształtowanie się jej cen w następnych tygodniach.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA do wykresów Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności