Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kto miał kupić kukurydzę, ten już kupił

Kto miał kupić kukurydzę, ten już kupił

kukurydza na dłoni rolnika
123RF Zdjęcie Seryjne

Ponad 50 proc. zaplanowanych plantacji kukurydzy zostało już wysianych. Prace w tym kierunku cały czas postępują. Jak prognozuje Polski Związek Producentów Kukurydzy areał uprawy wyniesie w tym roku ponad mln ha. Niestety w niektórych regionach kraju nie najlepiej rokuje np. jęczmień ozimy. Rolnicy decydują się na likwidację plantacji, w to miejsce planują wysiać właśnie kukurydzę. Czy ten fakt może przyczynić się do zwiększenia produkcji kukurydzy?

Nie, bo skala problemu nie jest raczej na tyle wielka, aby znacząco odegrała rolę w wysokości uprawy tego gatunku. Z informacji zebranych w centralach nasiennych, zajmujących się sprzedażą m.in. nasion kukurydzy, wynika że w większości materiał siewny został już przez rolników zakupiony. Nie zaobserwowano przypadków, gdzie producent z powodu właśnie likwidacji innej uprawy decydował się na kukurydzę.

W Centrali Nasiennej w Zabłudowie na Podlasiu ci rolnicy, którzy mieli zamiar kupić kukurydze, zrobili to dużo wcześniej i obecnie nie ma zainteresowania tymi nasionami. Największą popularnością cieszyły się odmiany wczesne, ze względu na dziki - wcześniej zebrane rośliny pozwalają bowiem uniknąć strat. Średnia cena kukurydzy wahała się od 137 do 220 zł za jednostkę siewną na 0,5 ha.

Podobnie sytuacja wyglądała CN w Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskim, tam również notowane są pojedyncze przypadki poszukiwania nasion. Cena materiału siewnego wynosiła od 150 do 350 zł za jednostkę siewną na 0,5 ha, a popularne odmiany to te o FAO 230-240.

W CN w Gostyninie w Wielkopolsce nasiona były w tym roku średnio o 10 zł droższe na worku niż w poprzednim sezonie - kształtowały się one na poziomie 160-170 zł za jednostkę siewną na 0,5 ha. Obecnie nie sprzedaje się tam materiału siewnego, bo nie ma na niego chętnych.

Inaczej jest w Centrali Nasiennej w Obornikach, gdzie nadal wielu rolników pyta i kupuje kukurydzę. Czy powodem jest przesiew innych upraw? Trudno na razie odpowiedzieć na to pytanie.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności