Ceny zbóż, notowania, aktualności

Koncentrat białka ziemniaczanego cenną paszą dla prosiąt

Koncentrat białka ziemniaczanego cenną paszą dla prosiąt

młode tuczniki
123RF Zdjęcie Seryjne

Choć świeże bulwy ziemniaka zawierają niewielkie ilości białka (ok. 2 proc), to jego wartość biologiczna jest bardzo wysoka. Sprawia to, że produkty przerobu ziemniaków, mogą być użyte jako wartościowa pasza dla trzody chlewnej. Obok dość dobrze wszystkim znanej pulpy (wycierki) ziemniaczanej, jednym z produktów ubocznych powstałym w przemyśle skrobiowym, jest koncentrat białka ziemniaczanego. Otrzymuje się je w wyniku odwodnienia i wysuszenia soku komórkowego, pozostałego po wypłukiwaniu skrobi z bulw ziemniaka, po uprzedniej koagulacji białka. Produkt ten jest bardzo zasobny w białko, które może stanowić nawet 80 proc. jego masy.

Co ważne, białko ziemniaczane charakteryzuje się wysoką strawnością, sięgającą 90 proc. Skład aminokwasowy białka ziemniaczanego jest bardzo korzystny: zawartość wszystkich ważniejszych aminokwasów egzogennych, jest w jego przypadku wyższa niż ma to miejsce w poekstrakcyjnej śrucie sojowej. Koncentrat białka ziemniaczanego zawiera również około 7 proc. skrobi, która nie została wypłukana w wyniku procesu technologicznego. Surowiec ten ubogi jest natomiast we włókno, nie zawiera także większych ilości związków antyżywieniowych. Solanina naturalnie występując w bulwach ziemniaka zostaje bowiem oddzielona w trakcie procesu produkcyjnego.

Specyfika składu chemicznego koncentratu białka ziemniaczanego sprawia, że może być ono stosowane w znacznych ilościach już w żywieniu zwierząt młodych. To właśnie w paszach dla tej grupy jego zastosowanie jest najbardziej zasadne. Słabą stroną tej paszy jest bowiem bardzo wysoki koszt zakupu. Tona koncentratu białka ziemniaczanego kosztuje ponad 6 000 tys zł.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności