Ceny zbóż, notowania, aktualności

Produkcja branży paszowej zbliża się do 1 miliarda ton

Produkcja branży paszowej zbliża się do 1 miliarda ton

soja na pasze
123RF Zdjęcie Seryjne

Nie zmieniła się czołówka 10 największych producentów pasz, są to: Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Meksyk, Indie, Hiszpania, Rosja, Japonia, Niemcy i Francja. Niektóre z mniejszych państw wykazały się znacznym wzrostem produkcji, w tym Indonezja, Turcja, Wietnam, Polska, Rumunia i Maroko.

Tytuł największego producenta pasz w przeglądzie światowej produkcji pasz firmy Alltech ponownie zdobyły Chiny z 182,69 milionami ton pasz wyprodukowanymi przez 9 500 wytwórni pasz w całym kraju; jednak jest to drugi rok, kiedy w kraju tym zanotowano spadek produkcji.

Według Aidana Connolly, szefa innowacji i dyrektora Światowego Przeglądu Produkcji Pasz, w wielu obszarach zanotowano wzloty i upadki, wynikające z pozytywnych i negatywnych zmian, takich jak spowolnienie rynków, przesunięcia w kosztach materiałów paszowych, zmiany standardów importowo-eksportowych oraz choroby zwierząt, jak epidemiczna biegunka świń u trzody chlewnej czy grypa ptasia u drobiu. Na podstawie średnich cen materiałów paszowych w roku 2014 ocenia on wartość netto przemysłu paszowego na 460 miliardów $.

- Rok 2015 to czwarty kolejny rok, kiedy Alltech przeprowadza przegląd i analizę światowej produkcji pasz - mówi Connolly. - To przedsięwzięcie wymaga znacznego nakładu pracy w każdym roku, głównie ze względu na to, że przemysł paszowy w zależności od kraju jest mierzony inaczej i według różnych stopni dokładności. Jednak co roku uzyskujemy lepsze informacje i dowiadujemy się więcej o tym, jak farmerzy z całego świata karmią swoje zwierzęta.

Alltech ocenił w grudniu 2014 wielkość produkcji pasz pełnoporcjowych w 130 krajach dzięki informacjom uzyskanym od swoich partnerów i działów sprzedaży firmy, którzy odwiedzają w sumie 28 000 wytwórni pasz rocznie.

Stany Zjednoczone i Brazylia uplasowały się na drugiej i trzeciej pozycji, odpowiednio, z produkcją 172,5 miliona ton w 6 718 wytwórniach pasz w USA i z 66 milionów ton pasz z 1 698 wytwórni pasz w Brazylii.

Numerem piątym są Indie, które wykazały znaczący wzrost produkcji pasz do 29,4 miliona ton, co stanowi 10 proc. wzrost w stosunku do 2013 r., głównie dzięki bardzo korzystnym warunkom pogodowym oraz poprawie metod i technologii na fermach. Turcja, Rumunia, Tunezja i Boliwia także wykazały się bardzo wysokim wzrostem i rozwojem, w każdym w tych krajów zanotowano już drugi rok wzrostu produkcji. Jeżeli grupujemy regiony, Afryka i Ameryka Łacińska wykazały się największym wzrostem w 2014 r., w Afryce zanotowano wzrost dla każdego gatunku zwierząt.

Analiza według gatunków wykazuje, że drób utrzymuje wiodącą pozycję jako lider przemysłu z 45-procentowym udziałem w rynku paszowym, czyli 439 milionami ton, pomimo tego, że wartość ta nieco spadła. Największy wzrost zanotowano w produkcji pasz dla trzody chlewnej i karmy dla zwierząt towarzyszących, pierwsza ok. 256 milionów ton i druga prawie 22 miliony ton. Wzrosła też produkcja pasz dla akwakultur, o 1,8 procenta do ponad 41 milionów ton. Zanotowano spadek produkcji pasz dla koni.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności