Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku kukurydzy

Sytuacja na rynku kukurydzy

ziarno kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

Amerykański Departament Rolnictwa szacuje światową produkcję kukurydzy w sezonie 2014 - 2015 na blisko miliard ton. Tak dobrego wyniku jeszcze nigdy nie notowano. Wszystko za sprawą prognozy zdecydowanie wyższej produkcji w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. W podobnym tonie przedstawiane są szacunki zapasów końcowych, które w globalnej skali mają sięgnąć prawie 190 milionów ton. I chociaż w porównaniu z grudniem ostatnie raporty zostały skorygowane w dół, to zapowiedź rekordów sprawiła, że notowania kukurydzy tylko w ciągu jednego dnia, runęły w dół o ponad 4 procent.

Na chicagowskiej giełdzie złote ziarno wyceniane jest obecnie na niespełna 150$/t (o ponad 8$ niżej niż na ostatniej sesji). Paryż ostrożniej skorygował notowania, bo zaledwie o 2,5 euro (obecna cena to 157 euro/t).

W kraju także przeceny - kukurydza kosztuje poniżej 600 złotych za tonę. Dla producentów to cios w plecy, bo handel i tak był już bardzo mały. A teraz potencjalni kupujący będą grali na kolejne obniżki.

Źródło: AgroBiznes TVP

Powrót do aktualności