Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadnie produkcja rzepaku w 2015 r.

Spadnie produkcja rzepaku w 2015 r.

kwiaty rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Nowo wybrany przewodniczący grupy roboczej, Arnaud Rousseau z Francji powiedział: „Sytuacja jest problematyczna i spodziewamy się, że tylko się pogorszy, doprowadzając do utraty miejsc pracy, zwłaszcza na obszarach wiejskich. W Finlandii, obszary upraw rzepaku znacznie się zmniejszyły. Niektórzy rolnicy byli zmuszeni do zaprzestania produkcji, a zakłady tłoczenia zostały zamknięte. Sytuacja jest również szczególnie niekorzystna w Niemczech, które są jednym z głównych producentów roślin oleistych, gdzie produkcja rzepaku w 2015 r. ma spaść o 1 mln t w stosunku do roku 2014. W Hiszpanii, kolejnym kraju o wysokiej produkcji, spodziewa się spadku produkcji roślin oleistych i białkowych. Powierzchnia upraw jedynie słonecznika ma się zmniejszyć, nadal jednak czekamy na potwierdzenie danych liczbowych. Równocześnie, w UK, NFU zleciła badania, z których wynika, że dochody rolników spadną o 36% z powodu zakazu stosowania niektórych pestycydów. We Włoszech i w moim kraju sytuacja dotknęła również producentów kukurydzy".

Dodał: „Problem stanowi brak alternatywnych narzędzi ochrony upraw jarych. Uprawy uległy atakowi pchełki rzepakowej. Coraz większa liczba rolników rezygnuje z produkcji roślin oleistych, gdyż jest ona zbyt ryzykowna, jeśli to dwuletnie zawieszenie stosowania neonikotynoidów zacznie obowiązywać na stałe. Kwestia ta będzie moim głównym priorytetem podczas mojej dwuletniej kadencji na stanowisku przewodniczącego grupy roboczej „Rośliny oleiste i rośliny białkowe" Copa-Cogeca".

P. Rousseau jest producentem roślin oleistych we Francji oraz wiceprzewodniczącym Francuskiej Federacji Producentów Roślin Oleistych i Białkowych (FOP).

W załączniku znajdują się szczegóły zbiorów roślin oleistych w UE w 2014 r. Wyniosły one w sumie 34,4 mln t. Zgodnie z szacunkami zbiory w 2015 r. osiągną poziom 32 mln t. Są to dane wstępne i należy traktować je ostrożnie, gdyż nie wszystkie państwa członkowskie przesłały już ostateczne szacunki. Spodziewa się znacznie poważniejszego spadku.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności