Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dobry moment na wykorzystanie kukurydzy – także w mieszankach dla loch

Dobry moment na wykorzystanie kukurydzy – także w mieszankach dla loch

kukurydza
123RF Zdjęcie Seryjne

Często spotyka się opinie, że stosowanie pasz z wysokim udziałem kukurydzy zasadne jest raczej w przypadku żywienia zwierząt młodych. Rzeczywiście, lochy lepiej niż inne grupy trzody radzą sobie z trawieniem mniej wartościowych pasz. Jednak, by zapewnić odpowiednio wysoką produkcję mleka, niezbędne jest zastosowanie w paszy komponentów o wysokiej wartości odżywczej. I tu potencjał kukurydzy jest nie do przecenienia.

Spośród wszystkich zbóż, ziarno kukurydzy cechuje się najwyższą wartością energetyczną, wynoszącą przeciętnie 14 MJ/kg. Sprawia to, że kukurydza, jest szczególnie użyteczna w żywieniu loch karmiących. Zapotrzebowanie na energię, jest bowiem w fazie laktacji bardzo wysokie. Pasze przeznaczone na ten okres powinny cechować się koncentracją energii na poziomie 13 MJ/kg. Wysoki udział ziarna kukurydzy ogranicza więc konieczność natłuszczania mieszanek paszowych dla loch. Do korzystnych właściwości tej paszy, zaliczyć należy również wysoką smakowitość. Cecha ta, zwiększa spożycie paszy przez lochy, których apetyt po porodzie bywa ograniczony. Dodatkowo ziarno kukurydzy wykazuje właściwości mlekopędne.

Niestety, kukurydza ma również swoje wady. Spośród wszystkich zbóż paszowych, zawiera ona najmniej białka. Przeciętnie udział tego składnika w ziarnie kukurydzy wynosi 9 proc. Białko to, jest ubogie w aminokwasy egzogenne, szczególnie w lizynę i tryptofan. Pamiętać zatem należy o uzupełnieniu poziomu białka przy użyciu śruty sojowej, lub innych komponentów wysokobiałkowych.

Minusem kukurydzy jest również niewielka zawartość włókna. O ile, w przypadku żywienia zwierząt młodszych, jest to niewątpliwie zaleta, to w przypadku loch jest to pewnego rodzaju utrudnienie. Zwierzęta te, cechuje bowiem wysokie zapotrzebowanie na włókno. Komponując, więc mieszanki oparte na kukurydzy zadbajmy, by stanowiło ono około 10 proc. składu paszy.

Według najnowszych zaleceń żywieniowych, udział kukurydzy w paszach dla loch karmiących nie powinien przekraczać 40 proc.

Oprócz ziarna, w żywieniu loch, wysoki jest również potencjał kiszonki typu CCM-I. W jej skład wchodzi rozdrobnione ziarno, wraz z częścią rdzeni. Rdzenie stanowią doskonałe źródło włókna, którego brakuje w suszonym ziarnie. Dodatkowo, niskie pH kiszonki korzystnie wpływa na skład mikroflory przewodu pokarmowego loch, co ogranicza ryzyko wystąpienia syndromu MMA. Dopuszczalna dawka CCM-I dla loch karmiących to 4 kg dziennie.

Aktualne ceny mokrej kukurydzy kształtują się na poziomie 300 - 350 zł/t. Sytuacja ta jest fatalna dla rolników uprawiających kukurydzę na ziarno. Jednocześnie, dla hodowców trzody jest to szansa na zdobycie wartościowej i niedrogiej paszy. Dlatego też zastosowanie kukurydzy w żywieniu loch (tak jak i pozostałych grup świń) warto poważnie przemyśleć.

Źródło: farmer.pl za: BW

Powrót do aktualności