Ceny zbóż, notowania, aktualności

Copa-Cogeca wskazuje na innowacyjność w sektorze rolnym

Copa-Cogeca wskazuje na innowacyjność w sektorze rolnym

kombajn zbiory zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Na ważnym przyjęciu, które poprowadził poseł de PE, Michel Dantin, Copa-Cogeca ukazała różnorodność i innowacyjność sektora rolnego, a w szczególności sektora zbóż oraz nakreśliła priorytety na przyszłość, do których należy zagwarantowanie rentowności unijnego sektora rolnego, który będzie w stanie sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie.

Zebrani mieli okazję skosztować regionalnych specjałów i produktów wysokiej jakości z całej UE, które ukazywały przede wszystkim różnorodność unijnego sektora zbóż. Organizacje członkowskie udostępniły produkty zawierające zboża, jak np. Guinness z Irlandii, piwo Chimay z Belgii, szwedzkie piwo typu, ale Jonsson oraz angielskie piwo. Zaprezentowano także drukarkę 3D, w której stosuje się bioplastiki wyprodukowane z francuskich zbóż. Można było spróbować również makaronów z Węgier i Włoch, wysokiej jakości dżemów, miodu i serów z Węgier, portugalskiej oliwy z oliwek (Azeite de Moura) z naszych spółdzielni oraz chleba i wina z Hiszpanii, Węgier (Pinot noir) i Włoch (Poggio Apricale IGT Toscana), wyprodukowanego przez Tenuta Brunelli, należącą do Luki Brunelli, przewodniczącego Cia Toscana.

Podczas koktajlu można było również poznać nowych posłów do PE. Wybitni prelegenci wyrazili swoją opinię na temat przyszłości europejskiego rolnictwa. W przyjęciu wzięli udział nowi eurodeputowani, członkowie Komisji Europejskiej i Rady, przedstawiciele prasy, członkowie Copa-Cogeca, NGO i konsumenci. Wydarzenie wpisuje się w kampanię 2014 WPR się liczy! zorganizowaną w Międzynarodowym Roku Rolnictwa Rodzinnego ONZ. Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego, którego tematem przewodnim były gospodarstwa rodzinne i spółdzielnie rolnicze. Główną nagrodę przyznano Hansowi-Peterowi  Zwicklhuberowi z Austrii, który na zdjęciu uchwycił swoją córkę i brata, który zajmuje się produkcją zbóż i wieprzowiny.

Przemawiając podczas wydarzenia, przewodniczący Copa Albert Jan Maat powiedział: "W przyszłości będziemy potrzebować ambitniejszej i bardziej innowacyjnej wspólnej polityki rolnej (WPR), która będzie w stanie sprostać potrzebom rolników i spółdzielni rolniczych, a także wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie, które ma zwiększyć się o 60% do 2050 r."

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca przywitał nowych posłów do PE, wyrażając nadzieję na bliską współpracę na rzecz rozwoju rentownego sektora rolnego.

Max Schulman, przewodniczący grupy roboczej "Zboża" Copa-Cogeca podkreślił korzyści wynikające z różnorodności unijnego sektora zbóż dla obszarów wiejskich UE i gospodarki oraz wskazał sposoby utrzymania konkurencyjności w przyszłości. P. Schulman podkreślił: "Europa należy do najważniejszych graczy na rynku zbóż. Roczna produkcja wynosi ok. 280 mln t, z czego 11 % przeznacza się na eksport. W 2013 r. nadwyżka handlowa w UE wyniosła 18,2 mld euro. Sektor rolny i rolno-spożywczy zapewnia 40 % dodatniego bilansu handlowego UE." Podkreślił, jak ważne jest utrzymanie konkurencyjności oraz dalszy rozwój rynków terminowych w sektorze zbóż w całej Europie.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności