Ceny zbóż, notowania, aktualności

Większe zasiewy zbóż

Większe zasiewy zbóż

zasiewy zbóż coraz większe
123RF Zdjęcie Seryjne

"Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi blisko 8,1 mln ha (zwiększenie o ok. 19,8 proc.). Według wstępnych szacunków nastąpiło zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 8,5 proc. do ponad 0,8 mln ha, natomiast powierzchnię buraków cukrowych szacuje się na ok. 200 tys. ha, tj. o 3,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym" - napisano w komunikacie GUS.

Według GUS, straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie i wynosiły ok. 0,1-0,5 proc.

"Niewielkie straty odnotowano również w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego - około 0,3 proc. areału zasianego jesienią 2013 r. Na obecny stan i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ miał korzystny przebieg pogody jesienią ubiegłego roku, dobry rozwój i przygotowanie się roślin do zimowego spoczynku, a także przebieg warunków pogodowych w okresie zimy i korzystny dla roślin układ warunków agrometeorologicznych na przedwiośniu" - napisano.

Wstępnie szacuje się, że jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zasiano ok. 2,8 mln ha, tj. o ok. 21,5 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Z komunikatu wynika, że przezimowanie roślin sadowniczych w okresie zimy 2013/2014 było na ogół dobre, a wznowienie wegetacji znacznie wcześniejsze niż w latach przeciętnych.

"Z oceny przeprowadzonej w I połowie maja 2014 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów upraw ozimych jest lepszy od ubiegłorocznego.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności