Ceny zbóż, notowania, aktualności

WIR: Producentom i przetwórcom mięsa należą się rekompensaty

WIR: Producentom i przetwórcom mięsa należą się rekompensaty

tuczniki w zagrodzie
123RF Zdjęcie Seryjne

- Niestety, w tej trudnej sytuacji rynkowej obserwujemy niepokojące zjawisko nadmiernego obniżania przez niektóre podmioty cen skupu, aby skorzystać ze sposobności dokonania tanich zakupów. Zwracamy uwagę, by takie nieuczciwe praktyki na bieżąco monitorować i eliminować. Firmy, które w ten sposób próbują wykorzystać zaistniałą sytuację powinny być wykluczone z możliwości korzystania z systemów wsparcia w postaci rekompensat. Celem tego postulatu jest wyeliminowanie możliwości osiągnięcia przez firmy podwójnych korzyści: z tytułu nieuczciwego obniżenia ceny i spodziewanego wprowadzenia programu wsparcia branży - podkreśla Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

- Jednocześnie wnioskujemy o wypracowanie systemu depozytowego skupu trzody chlewnej, który umożliwiałby prowadzenie skupu w sytuacji nadpodaży i jego rozliczenie po okresie stagnacji, z uwzględnieniem kosztów uboju i przechowywania. Propozycja ta wynika z faktu, iż utrzymywanie żywca wieprzowego, którego waga przekracza 120 kg, generuje dodatkowe straty na skutek spadku jakości pozyskiwanego mięsa - dodaje.

Według kalkulacji prowadzonych przez WIR, w obecnej sytuacji rynkowej ekonomiczny wynik chowu trzody chlewnej jest ujemny i pociąga za sobą straty znacznie przekraczające 150 zł na każdej sztuce. - Uważamy, że bez odpowiednio energicznych działań ze strony polskiego rządu wiele gospodarstw hodowlanych zmuszonych będzie do zaprzestania produkcji, a problemy z późniejszym odbudowaniem stad bezwzględnie wykorzystają nasi konkurenci - akcentuje Walkowski.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności