Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na Warmii i Mazurach wzrósł areał uprawy rzepaku

Na Warmii i Mazurach wzrósł areał uprawy rzepaku

pole rzepakuZe statystyk przekazanych przez Kazimierza Szozdę z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olecku, który monitoruje uprawy rzepaku w regionie wynika, że w woj. warmińsko-mazurskim uprawą tą obsiano 60,4 tys. ha pól.

- Rzepak ozimy zasiano na 54 tysiącach 230 hektarach, a jarym rzepakiem obsiano 6 tysięcy 170 hektarów pól. Statystyki wskazują, że liczba upraw rzepaku rośnie, bo przed trzema laty było obsianych rzepakiem mniej, niż 60 tysięcy hektarów pól - powiedział Szozda i dodał, że wzrosła znacznie liczba upraw rzepaku jarego.

- Pszenica ozima nie przezimowała dobrze tej ciężkiej zimy i rolnicy musieli te pola obsiać na nowo. Często do tych powtórnych obsiewów wybrali właśnie rzepak - podkreślił Szozda.

Rzepaki ozime w woj. warmińsko-mazurskim zaczynają właśnie kwitnąć, co nadaje wyjątkowego uroku krajobrazom - pola są teraz intensywnie żółte i słodko pachną.

Z danych ODR wynika, że najwięcej rzepaku uprawianego jest w powiatach kętrzyńskim, bartoszyckim, elbląskim, ostródzkim, ełckim oraz w okolicach Braniewa i Iławy.

- Rzepak lubi dobre gleby, żyzne, dlatego nie wszędzie się go uprawia - dodał Szozda.

Źródło: farmer.pl za: PAP

Powrót do aktualności