Ceny zbóż, notowania, aktualności

W kwietniu eksport zbóż drogą morską znacznie zwolnił

W kwietniu eksport zbóż drogą morską znacznie zwolnił

kłosy zbóż w dłoni rolnikaJak wynika z danych podawanych przez Sparks Polska, załadunek pszenicy w polskich portach morskich w kwietniu br. wyniósł zaledwie 4,3 tys. t. Dla porównania w pierwszym kwartale br. na statki ładowano w każdym miesiącu przeciętnie blisko 50 tys. t ziarna tego gatunku, a w szczytowym okresie wrzesień-listopad 2012 r. blisko 120 tys. t.

Co więcej, w kwietniu br. do kraju wpłynęło 4,6 tys. t pszenicy i po raz pierwszy w bieżącym sezonie miesięczny import przewyższył eksport. Wszystko to pokazuje, że eksporterzy nie byli w stanie zaoferować cen, które zainteresowałyby szersze grono sprzedających.

W kwietniu spowolnił również eksport kukurydzy drogą morską, jednak nie tak gwałtownie jak w przypadku pszenicy. Wyniósł on 21,4 tys. t, w porównaniu z 45,8 tys. t przeciętnie w trzech pierwszych miesiącach roku.

Eksport zbóż w bieżącym sezonie był jak dotychczas bardzo wysoki. Drogą morską w okresie od lipca 2012 r. do kwietnia 2013 r. nasz kraj opuściło 709 tys. t pszenicy i 563 tys. t kukurydzy. Jest to odpowiednio o 192 i 177 proc. więcej niż w tym samym okresie w poprzednim sezonie. Jest to rezultat stosunkowo dobrych zbiorów krajowych, niższego krajowego zużycia pszenicy oraz niskich zbiorów w wielu innych krajach UE oraz w Rosji i na Ukrainie.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności