Ceny zbóż, notowania, aktualności

W drugim tygodniu kwietnia drożały zboża, taniało mięso

W drugim tygodniu kwietnia drożały zboża, taniało mięso

pszenica na banknotach symbolizująca ceny zbóżW drugim tygodniu kwietnia br. odnotowano wzrost cen zbóż w krajowym skupie. Do wzrostu przyczyniły się wysokie ceny zbóż u naszych zachodnich sąsiadów, malejące zapasy ziarna, opóźniające się siewy oraz wzmożony popyt na ziarno do siewu. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 08-14.04.2013 r. przeciętna krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 989 zł/t, o 1,3 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 1 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 12 proc. wyższa niż przed rokiem.

Żyto konsumpcyjne średnio w kraju skupowano po 695 zł/t wobec 693 zł/t w poprzednim tygodniu i 699 zł/t miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku żyto potaniało o 21 proc.

Średnia krajowa cena jęczmienia paszowego wynosiła 825 zł/t i była o 0,7 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, ale o około 2 proc. niższa niż przed miesiącem i o 5 proc. niższa niż rok wcześniej.

Kukurydza podrożała do 878 zł/t, o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ziarno to było o niecały 1 proc. tańsze niż miesiąc wcześniej, ale o ponad 3 proc. droższe niż w analogicznym okresie 2012 r.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 08-14.04.2013 r., tak jak w poprzednim tygodniu, w Polsce za żywiec wieprzowy przeciętnie płacono w skupie 5,37 zł/kg. Jednocześnie było to o 1 proc. drożej niż miesiąc wcześniej i o 3 proc. drożej niż w porównywalnym okresie 2012 r.

Żywiec wołowy w kraju skupowano średnio po 6,32 zł/kg wobec 6,40 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednakże cena skupu żywca wołowego była o 3 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 1 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Kurczęta brojlery w drugim tygodniu kwietnia 2013 r. skupowano przeciętnie po 3,96 zł/kg, o 2,1 proc. taniej niż tydzień wcześniej, o 1 proc. taniej niż przed miesiącem, ale o 5 proc. drożej niż rok wcześniej. Za indyki w analizowanym tygodniu płacono 5,56 zł/kg, o 0,4 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena ta była zbliżona do notowanej przed miesiącem, ale o 2 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności