Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny żywności na świecie wzrosły o 10 proc. w ciągu jednego miesiąca

Ceny żywności na świecie wzrosły o 10 proc. w ciągu jednego miesiąca

Najbardziej wrażliwymi obszarami świata, w których wysokie ceny zbóż mogą prowadzić do poważnych, negatywnych skutków dla lokalnej ludności są przede wszystkim kraje Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

W rozpatrywanym okresie ceny kukurydzy i pszenicy wzrosły o 25 proc., a soi o 17 proc. Natomiast ceny ryżu spadły o 4 proc. Nie miało to jednak większego wpływu na ogólną tendencję zwyżkową cen zbóż.

Bank Światowy podkreśla, że najbardziej wrażliwymi obszarami świata, w których wysokie ceny zbóż mogą prowadzić do poważnych, negatywnych skutków dla lokalnej ludności są przede wszystkim kraje Afryki oraz Bliskiego Wschodu, uzależnione w dużej mierze od importu ziarna.

Pomimo iż obecna sytuacja na rynku zbożowym oceniana jest jako poważna, to nadal jest ona lepsza od tej z sezonu 2007/2008. Analitycy banku zauważają jednak, że sytuacja może się pogorszyć np. jeśli dojdzie do panicznych restrykcji w eksporcie zbóż, wystąpią poważne skutki „El Nino" lub zbiory w krajach półkuli południowej okażą się rozczarowujące.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności