Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosnący eksport wpływa na utrzymywanie się cen kurcząt w UE na wysokim poziomie

Rosnący eksport wpływa na utrzymywanie się cen kurcząt w UE na wysokim poziomie

 

W czerwcu najwyższy miesięczny wzrost cen kurcząt miał miejsce we Włoszech (+4,4 proc.), w Polsce (+4,3 proc do 147,3 EUR/100 kg) oraz w

Rumunii (+3,7 proc.). Kurczęta potaniały natomiast najbardziej w Bułgarii (-11 proc.) i Portugalii (-8 proc.). Bułgarskie kurczęta stały się najtańsze w całym ugrupowaniu (ok. 75 proc. średniej ceny unijnej), przed brytyjskimi i polskimi (odpowiednio 76 proc. i 78 proc. średniej UE).

Najwięcej za kurczęta płacono nadal w Finlandii, Niemczech i na Cyprze (250-255 EUR/100 kg). W pierwszym tygodniu lipca br. kurczęta podrożały średnio w UE o 0,1%. Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano na Węgrzech (+11 proc.). W Polsce ceny spadły o ok. 2 proc. do 142,4 EUR/100 kg.

Na utrzymywanie się cen kurcząt w UE na dość wysokim poziomie wpływa rosnący eksport, stabilny popyt wewnętrzny, a także wysokie ceny wieprzowiny. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, w 2012 r. produkcja mięsa drobiu w UE wyniesie 12,34 mln ton i będzie o 1 proc. wyższa niż przed rokiem. Tegoroczne spożycie drobiu w UE obniży się o ok. 0,4 proc., lecz w przyszłym roku wzrośnie już o 0,3 proc.

Spadek konsumpcji w tym roku będzie dotyczył wszystkich gatunków mięsa, a drobiu w najmniejszym stopniu. Unijny eksport drobiu na rynki krajów trzecich wzrośnie w tym roku prawdopodobnie o 14 proc. do 1,47 mln ton, stymulowany globalnym popytem.

 

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności