Ceny zbóż, notowania, aktualności

Raport: w Polsce nie ma suszy rolniczej

Raport: w Polsce nie ma suszy rolniczej

Raport dotyczy bilansu wodnego (KBW) dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin). IUNG stwierdził, że do 10 lipca suszą nie były zagrożone uprawy zbóż ozimych i jarych, kukurydza, rzepak, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy i drzewa owocowe, truskawki oraz rośliny strączkowe.

"Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na przeważającym terytorium Polski, jednakże wartości te są dla ww. upraw wyższe od wartości krytycznych" - napisano w komunikacie.

W okresie od 11 maja do 10 lipca 2012 r. najniższe wartości KBW, od (-100 do -119 mm), wystąpiły w południowych częściach Mazowsza, na nizinie wielkopolskiej oraz śląskiej. Natomiast dodatnie wartości (od 0 do 10 mm) odnotowano w Beskidach Środkowych.

W maju niskie opady były na Wybrzeżu oraz w szerokim pasie na zachód od Wisły. Natomiast najwięcej padało na Podkarpaciu, na Warmii i Mazurach oraz w zachodniej Polsce, tam opady wyniosły 100-140 proc. normy wieloletniej.

W czerwcu najmniej opadów było na Nizinie Szczecińskiej, na południu Mazowsza, na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej (od 60 do 90 mm), a największe opady miały miejsce na Pojezierzu Mazurskim, Podlasiu, w Karpatach, na Podkarpaciu i na Wzniesieniach Zielonogórskich (od 110 do160 mm).

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności