Ceny zbóż, notowania, aktualności

Obawy o skutki suszy podbijają ceny zbóż

Obawy o skutki suszy podbijają ceny zbóż

W ubiegłym tygodniu wzrosty cen na Matif były jednak sporo niższe niż zza oceanem. Tutaj przez tydzień pszenica w kontrakcie sierpniowym podrożała o 6,6 proc. do 245 EUR/tonę, a kukurydza o 6,5 proc., do 230,5 EUR/tonę. Nastroje na paryskiej giełdzie prawdopodobnie nieco łagodzą doniesienia o poprawie prognoz dla francuskiej produkcji zbóż.

FranceAgriMer podwyższyło o 5,7 proc. prognozę zbiorów pszenicy - do 35,9 mln ton. To oznaczałoby bardzo dobry wynik w porównaniu do 34 mln ton zebranych rok wcześniej. Jeszcze lepiej wyglądają prognozy dla jęczmienia. - zbiory prognozowane są na 11,5 mln ton wobec 8,8 mln ton w poprzednim sezonie.

Niemniej jednak to sytuacja w USA i na południu Rosji będzie obecnie dominować w kształtowaniu się cen na rynku światowym. Zwyżki cen na giełdach amerykańskich były w tym tygodniu znaczące. Kukurydza w kontrakcie lipcowym podrożała aż o 17,8 proc. do 302,4 USD/tonę. Ceny pszenicy SRW (CBoT) w najbliższym kontrakcie poszybowały w górę o 13,3 proc. do 302,2 USD/tonę. W kontrakcie lipcowym pszenica HRW w Kansas podrożała o 12,6 proc. do 304 USD/tonę, a HRS w Minneapolis o 8,2 proc. - do 344,8 USD/tonę.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności