Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ukraina wyeksportuje więcej zboża, pomimo prognozowanego spadku zbiorów

Ukraina wyeksportuje więcej zboża, pomimo prognozowanego spadku zbiorów

Zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/2013 na Ukrainie zmniejszą się do 6,347 mln ton, z 12 mln ton.

Wschodni sąsiad naszego kraju jest dużym producentem słonecznika w UE i na świecie. W 2012 roku prawdopodobnie wyprodukuje około 9,4 mln ton ziarna (więcej o 2,6 proc.), dzięki wzrostowi areału z 5,3 do 5,6 mln ha, który powiększył się na skutek wiosennych siewów na zniszczonych mrozem polach z oziminami zbóż czy rzepaku.

Tymczasem zbiory rzepaku mogą się skurczyć o 41 proc. do 846 tys. ton na skutek strat mrozowych. Ukraina eksportuje 90 proc. tego surowca do produkcji oleju rzepakowego, zatem jego eksport może się zmniejszyć do 780 tys. ton wobec 1,3 mln ton rok wcześniej.

Jednak eksport zbóż ogółem z Ukrainy wzrośnie i to pomimo wyraźnego spadku zbiorów w porównaniu do ich rekordowego, ubiegłorocznego poziomu. Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa prognozuje wzrost eksportu zbóż w przyszłym sezonie do 26 mln ton, co oznaczałoby poziom sprzedaży o 3 mln ton wyższy w porównaniu z kończącym się sezonem. Wysoki potencjał eksportowy będzie możliwy dzięki znacznym zapasom początkowym, szacowanym na 12 mln ton. Zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/2013 na Ukrainie zmniejszą się do 6,347 mln ton.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności