Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrost produkcji drobiu w Rosji

Wzrost produkcji drobiu w Rosji

Jest to rekordowo wysoki wzrost produkcji, znacznie wyższy od prognozowanego na początku tego roku i ponaddwukrotnie wyższy od zwyżki produkcji mięsa ogółem w tym okresie (+8 proc.). W pierwszym kwartale br. mięso drobiu miało największy udział w rosyjskim rynku mięsa ogółem (45 proc.), co stanowi najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 20 lat.

Pogłowie drobiu w Rosji w tym okresie wzrosło wobec ostatniego kwartału 2011 r. o 10,7 proc. Pomimo dynamicznego rozwoju rosyjskiej produkcji drobiu, rośnie również jego import. W okresie od stycznia do marca br. wolumen przywozu mięsa białego wzrósł o 60 proc. wobec analogicznego okresu przed rokiem, a jego wartość zwiększyła się o 82 proc.

Tak wysoka dynamika wzrostu importu jest wynikiem zarówno relatywnie niskiego przywozu na początku 2011 r., a także reorientacji konsumentów rosyjskich, którzy chętniej teraz kupują tańsze mięso drobiu niż droższą wieprzowinę. Wzrost wolumenu zakupów na początku tego roku można wytłumaczyć dążeniem handlowców do szybkiego wykorzystania kontyngentu importowego na drób na 2012 r.

Wzrost wartości przywozu to efekt zwyżki cen światowych. W drugim kwartale br. wielkość importu białego mięsa do Rosji może się już znacznie obniżyć. Tegoroczny kontyngent importowy Rosji na drób został obniżony do 330 tys. ton wobec 350 tys. ton w 2011 r. W pierwszych trzech miesiącach br. Rosja podwoiła również eksport drobiu do ok. 4 tys. ton, a głównymi odbiorcami były Hongkong i Wietnam.

Wśród wniosków pojawił się również taki, by w czasach, kiedy aż 2/3 oleju rzepakowego przeznaczone jest na produkcję biodiesla, zapewniać instrumenty wsparcia dla wzrostu zapotrzebowania na biodiesel. "To niezbędne dla utrzymania opłacalności upraw" - powiedział Mariusz Olejnik. - "Naszym zdaniem ziemię należy traktować wręcz jak pola roponośne".

Wypracowane na Europejskich Dniach Rzepaku wnioski zostały przekazane obecnemu na spotkaniu wiceministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Andrzejowi Butrze. "To dobry czas na formułowanie takich wniosków, bo negocjacje w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej właściwie teraz ruszają" - stwierdził wiceminister.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA (na podstawie World Poultry)

Powrót do aktualności