Ceny zbóż, notowania, aktualności

Negatywne informacje z Ukrainy wpłynęły na wzrost cen zbóż

Negatywne informacje z Ukrainy wpłynęły na wzrost cen zbóż

Całkowite zbiory zbóż na Ukrainie eksperci UkrAgroConsult szacują na 45 mln ton.

Nieco bardziej optymistyczne prognozy przedstawiła w ubiegłym tygodniu ukraińska agencja UkrAgroConsult z których wynikało, że zbiory pszenicy na Ukrainie wyniosą w tym roku 13,7 mln ton.

Całkowite zbiory zbóż w tym kraju eksperci UkrAgroConsult szacują na 45 mln ton. Oznacza to, że mimo suszy w niektórych regionach upraw oraz wysokich strat zimowych, byłyby to 4 najwyższe zbiory w ostatnim dwudziestoleciu. Jest to możliwe w związku z oczekiwanym wzrostem produkcji kukurydzy o 4 mln ton w skali roku do 20 mln ton (powierzchnia zasiewów wzrosła o 3,5 mln ha). Mniej optymistycznie prognozy zbiorów tego zboża prezentuje inna ukraińska agencja ProAgro, która jak podaje Reuters, szacuje je na 17,7 mln ton.

Jednakże nawet w przypadku realizacji prognoz UkrAgroConsult, całkowite zbiory zbóż w tym kraju byłyby znacząco niższe niż przed rokiem, gdy oceniono je na 56,7 mln ton.

Z punktu widzenia kształtowania się cen zbóż, również w Polsce, najważniejszy jest jednak potencjał eksportowy Ukrainy w nadchodzącym sezonie 2012/2013. Pomimo spadku produkcji, analitycy UkrAgroConsult oczekują, że Ukraina utrzyma pozycję na głównych rynkach zbytu dzięki wysokiemu poziomowi zapasów, które są szacowane na koniec czerwca 2012 roku na 7,3 mln ton. Według ukraińskiej agencji umożliwi to wyeksportowane w przyszłym sezonie ponad 7,6 mln ton pszenicy, a zapasy na koniec czerwca 2013 r. w ukraińskich magazynach spadną do ok. 5-6 mln ton.

Rynek pozostaje jednak sceptyczny wobec tych prognoz, gdyż oznaczałoby to wzrost o ponad 2 mln t wolumenu eksportu w skali roku. Dziś duża część inwestorów oczekuje jednak ograniczenia podaży pszenicy ukraińskiej na rynku światowym, co jest czynnikiem działającym w kierunku wzrostu cen.

W ubiegłym tygodniu wieści płynące z regionu Basenu Morza Czarnego o niższych zbiorach były jednym z czynników wpływających na wzrosty notowań cen zbóż na giełdach europejskich i amerykańskich. W piątek 18 maja br. notowania ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą w sierpniu 2012 r. na paryskiej giełdzie MATIF wzrosły w skali tygodnia o blisko 8% do 213,00 EUR/t, a w kontrakcie listopadowym 2012 r. wzrosły o prawie 10% do poziomu 215,25 EUR/t.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności