Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prezes PKM Duda: Do tej pory branża mięsna opierała się procesom upadłościowym zaskakująco twardo

Prezes PKM Duda: Do tej pory branża mięsna opierała się procesom upadłościowym zaskakująco twardo

Na pytanie o procent przedsiębiortsw, zmagających się z problemem przeinwestowania, prezes Duda odpowiada:

- Nie mamy dokładnych danych, natomiast ta wiedza, którą posiadamy pokazuje, iż skala jest bardzo duża. Zwłaszcza dotyczy to uboju trzody chlewnej i zakładów średniej wielkości. Obecna, trudna sytuacja rynkowa oraz wielu firm, wymusi więc korektę jednostkowych strategii i przyspieszenie konsolidacji przedsiębiorstw w kierunku szukania synergii oraz efektu skali, bądź szukania specjalizacji. Nieuchronne są również procesy upadłościowe, choć branża do tej pory opierała się tym procesom zaskakująco twardo.

Zdaniem Macieja Dudy, branża musi zwiększać marże, które są niższe od średniej w Unii Europejskiej.
- Drogą do tego będzie konsolidacja, a wyłanianiu się dużych podmiotów będą towarzyszyły procesy upadłościowe- twierdzi prezes PKM Duda- Tak kształtował się rynek na zachodzie i podobnie będzie u nas. W jakiej to będzie skali dziś trudno przewidzieć, niewątpliwie ten proces wchodzi w decydującą fazą, a kryzys tylko go przyspieszy.

Spytany o efekty kryzysu w przemyśle mięsnym, Maciej Duda odpowiada:
- Prowadząc rozmowy w przedmiocie konsolidacji dostrzegamy pewne bariery mentalne przed fuzją i wspólnym rozwojem. Liczymy, że coraz trudniejsze warunki rynkowe zmuszą firmy do refleksji. Jesteśmy ponadto coraz bardziej częścią europejskiego i światowego rynku, i perspektywa walki na krajowym rynku, z krajowymi konkurentami jest zbyt ograniczona. Polskie firmy mięsne muszą na tyle wzmocnić się kapitałowo, surowcowo i marketingowo, żeby być w stanie konkurować z zachodnimi gigantami.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności