Ceny zbóż, notowania, aktualności

FAMMU/FAPA: Import zboża z Unii zapobiegnie wzrostowi cen

FAMMU/FAPA: Import zboża z Unii zapobiegnie wzrostowi cen

Według raportu FAMMU/FAPA, w bieżącym sezonie spodziewać się możemy wzrostu importu ziarna i to najprawdopodobniej przede wszystkim z innych krajów Unii Europejskiej.

- Światowy bilans pszenicy określany jest przez większość wiodących ośrodków analitycznych jako w miarę zrównoważony, co nie daje podstaw do podnoszenia cen tego gatunku na rynku globalnym. Niebagatelna jest też ostra konkurencja o kluczowe rynki zbytu, która zaostrzyła się znacznie po powrocie do grona kluczowych eksporterów Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Będzie to jedną z przyczyn spodziewanego spadku unijnego eksportu pszenicy i zbóż ogółem na rynki krajów trzecich w bieżącym sezonie - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

W ocenie FAMMU/FAPA, w obu tych sezonach rekordowe wzrosty cen zbóż były spowodowane kilkoma czynnikami, a nie tylko spekulacją - działania spekulacyjne na giełdach miały przede wszystkim rację bytu w sezonach gorszego urodzaju u większości lub u kilku kluczowych producentów i eksporterów.

- Import ziarna zbóż do Polski z UE jest jak najbardziej możliwy. Potrzebne będzie ziarno wysokiej jakości, w tym pszenica konsumpcyjna. Kraje Unii odnotowały całkiem dobre zbiory pszenicy, a wewnątrzunijny potencjał eksportowy jest nadal znaczny - podsumowują analitycy FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności