Ceny zbóż, notowania, aktualności

Słabsze zbiory i gorsza jakość zbóż wzmagają obawy o wzrost cen

Słabsze zbiory i gorsza jakość zbóż wzmagają obawy o wzrost cen

"Tegorocznych zbiorów zbóż w Polsce niestety nie można zaliczyć do bardzo udanych, spadek plonowania i pogorszenie jakości ziarna wzmagają obawy o wzrost cen zbóż i produktów zbożowych na rynku krajowym" - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.

"W bieżącym sezonie spodziewać się możemy wzrostu importu ziarna i to najprawdopodobniej przede wszystkim z innych krajów Unii Europejskiej. Stawiając na import mamy szanse na złagodzenie ewentualnego windowania cen na rynku krajowym" - dodano.

GUS szacuje tegoroczne zbiory zbóż podstawowych ogółem na ok. 26,3 mln ton, to jest o 3,5 proc. mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz o 1,5 proc. mniej od średnich zbiorów z lat 2001-2005.

Zdaniem ekspertów, z obserwacji rynków zagranicznych i analizy czynników wynika, że nie ma podstaw do powrotu cen zbóż do poziomów odnotowywanych w sezonach 2007/08 oraz 2010/11.

"W obu tych sezonach rekordowe wzrosty cen zbóż były spowodowane kilkoma czynnikami, a nie tylko spekulacją. W naszej ocenie działania spekulacyjne na giełdach miały przede wszystkim rację bytu w sezonach gorszego urodzaju u większości lub u kilku kluczowych producentów i eksporterów" - podkreślili.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP / FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności