Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosjanie zasiali mniej zboża

Rosjanie zasiali mniej zboża

Ministerialne dane, do których dotarł Reuters, pokazały, że kraj chce obsiać wiosną 30,2 miliona hektarów, ale analitycy twierdzą, że cel ten może nie zostać osiągnięty.

Rosja oficjalnie planuje zebrać w tym roku 85-90 milionów ton zboża, wobec 60,9 miliona ton w 2010, kiedy kraj ten nawiedziła najgorsza susza od ponad stu lat.

Rosja chce zwiększyć wiosną areał zasiewów w porównaniu z rekordowo niskim poziomem z zeszłego roku, by zrekompensować sobie spadek areału w zimie. Jednak wiosenna kampania opóźniła się o około dwa tygodnie z powodu późniejszego początku wiosny.

"Zasiewy są wyjątkowo niskie", powiedział Andriej Sizow, prezes firmy analitycznej SocEcon, specjalizującej się w rolnictwie.

"SovEcon prognozuje, że wiosenne zasiewy w 2011 sięgną 28,5-29,2 miliona hektarów, czyli powyżej rekordowo niskiego poziomu 28,1 miliona hektarów z zeszłego roku, ale poniżej oficjalnej prognozy Ministerstwa Rolnictwa".

SovEcon podał, że areał na którym zimowe zasiewy przetrwały wynosi około 13,7-14,1 miliona hektarów, wobec 15,1 miliona hektarów obsianych w ubiegłym roku.


Źródło: Portal Spożywczy za: Onet.pl (na podstawie Reuters)

Powrót do aktualności