Ceny zbóż, notowania, aktualności

Podwyżki dla weterynarzy spowodują wzrost cen mięsa

Podwyżki dla weterynarzy spowodują wzrost cen mięsa

Pprojekt rozporządzenia, które daje podwyżki opłat za badanie rzeźnych zwierząt, jest już gotowy. Ma wejść w życie w przyszłym miesiącu.

Podwyżki dotyczą opłat za usługi wykonywane w godzinach wieczornych i nocnych, a także w sobotę i dni wolne od pracy. Wynagrodzenie ma być płacone za każdą badaną sztukę, a nie według stawki godzinowej, jak było dotychczas.

W opinii stowarzyszenia Polskie Mięso taki zapis cofa Polskę o kilka lat, gdy obowiązywały takie regulacje, co prowadziło do nadużyć w Inspekcji Weterynaryjnej. Organizacja ocenia, że po zmianie prawa lekarze będą zarabiali dwukrotnie więcej.

Witold Choiński, prezes Polskiego Mięsa uważa, że konsekwencją tych podwyżek będzie obniżenie i tak już niskiej konkurencyjności polskiego mięsa na rynku wewnętrznym i międzynarodowym.

Według szacunków branży, przy obecnej marży na poziomie 1 proc. w zakładach ubojowych, wejście nowej regulacji skonsumuje tę marżę w całości. Podwyższenie opłat spowoduje zwiększenie kosztów działalności firm o 1 proc. Te obciążenia przedsiębiorcy będą musieli więc przerzucić na konsumentów. W tym przypadku ceny mięsa w sklepach mogą podskoczyć nawet o kilka procent.

Źródło: Portal Spożywczy za: rp.pl

Powrót do aktualności